Kahramanmaraş Rent a Car

loading

KUR HESAPLA

Kahramanmaraş Rent a Car - LeaseCar Rental Sizler için Meşhur Maraş biberini araştırdı...

Kırmızı Biberin Tarihçesi


Dünya üzerinde birçok ülkede başta gıda endüstrisinde, ev dışı ve hane tüketiminde, hatta ilaç sektöründe kullanılan biber bitkisinin orijinal adı KAPSİKUM (Capsicum) olarak geçmektedir.

Biber bilimsel sınıflamada, aslen Solanaceae (patlıcangiller) ailesinde yer alan Capsicum cinsine verilen isimdir. Maraş Biberinin yer aldığı “Capsicum Annum” ise Capsicum cinsinin altında yer alan pek çok türden biridir. Günümüze gelindiğinde, acılık, şekil, renk, büyüklük gibi farklı genetik karakterde 3000 çeşit biberin olduğu bilinmektedir.

Genel kanının aksine, kırmızı veya yeşil biber olarak tüketilen, baharatlık hale getirilen kapsikum bitkisinin meyvesiyle karabiber arasında herhangi bir akrabalık söz konusu değildir. Aksine, botanik bilimciler, kapsikum ile domates, patlıcan veya patates gibi bitkilerin genetik olarak ortak aynı aileden geldiklerine işaret etmektedirler.Bitkinin tarihçesi M.Ö. 7500 yıllarına dayansa da, bitkiye Kapsikum ismini veren kişinin 1656-1708 yılları arasında yaşamış olan Fransız botanikçi Joseph Pitton de Tournefort olduğu bilinmektedir. Kapsikum kelimesinin niye bu bitkiye isim olarak verildiğine dair ise farklı görüşler vardır. Bitkinin meyvesinin tomruk görüntüsünün kutuya benzemesinden ötürü Latince “capsa” kutu anlamına gelmesinin yanısıra, Yunanca Kapto (yutmak veya ısırmak) sözcüğünden türetilerek Kapsikum adına ulaşıldığı da rivayet edilmektedir.Kahramanmaraş Rent a Car - LeaseCar Rental 


© 2021 leasecar.com.tr

Wir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Website zu verbessern. Sie stimmen der Verwendung von Cookies zu.

X